5 zasad bezpiecznego opalania

5 zasad bezpiecznego opalania

Fot: Photogenica

Słońce poprawia nam humor, podnosi poziom bezcennej witaminy D i gwarantuje opaleniznę, która sprawia, że ładniej wyglądamy. Jednak promieniowanie słoneczne na dłuższą metę przyczynia się do przyspieszonego starzenia się skóry. Jak skorzystać ze wszystkich zalet słońca, a zminimalizować skutki uboczne?

1. Nakładaj dobry krem

Wybieraj wysoki filtr, najlepiej pomiędzy SPF30 i SPF50. Szukaj produktów z napisem „broad spectrum” (czyli o szerokim zakresie działania) i UVA – zapewnią ci najlepszą ochronę. Nie używaj kosmetyków z poprzedniego sezonu – nie chronią już tak jak powinny. Nakładaj krem co 2 godziny. Pamiętaj, że słońce świeci nie tylko na plaży. W mieście też powinnaś chronić się przed słońcem.

2. Oszczędzaj się

Opalaj się maksymalnie 2-3 godziny jednym ciągiem (jeśli masz bardzo jasną skórę, skróć ten czas nawet o połowę), potem schowaj się w cieniu. Dasz skórze czas na regenerację. Częstsze i dłuższe przerwy rób od godziny 11 do 15 – wówczas słońce i szkodliwe promieniowanie są najsilniejsze.

3. Bierz beta-karoten

Zacznij przyjmować ten suplement diety nawet kilka tygodni przed urlopem. Pozwoli ci przygotować skórę na wakacyjną opaleniznę – skóra skutecznie magazynuje zawarty w suplemencie barwnik, co uchroni cię przed słonecznymi oparzeniami, przed promieniami UVA i UVB, przebarwieniami słonecznymi, plamami posłonecznymi. Beta-karoten stymuluje też produkcję melaniny, co powoduje przyciemnienie karnacji skóry i zwiększa trwałość opalenizny.

4. Zadbaj o dietę

Włącz do diety czekoladę (musi mieć przynajmniej 60 procent kakao), czarną, białą i zieloną herbatę, olej kokosowy, granaty, brokuły i pomidory. Zwiększają poziom likopenu, naturalnego filtru SPF skóry. Twoja ochrona przed szkodliwym działaniem słońca wzrośnie nawet o 33 procent!

5. Pij wodę

Pamiętaj, że latem potrzebujesz jeszcze więcej wody niż zwykle. Odwodnienie utrudnia regenerację skóry, zwiększa też ryzyko udaru słonecznego. Pij nawet 4 litry dziennie!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.