5 najczęstszych przyczyn zmęczenia

5 najczęstszych przyczyn zmęczenia

Fot: Max Pixel

Nawet 1/3 populacji świata odczuwa stałe przemęczenie. Wiesz dlaczego?

Śpisz 8 godzin, a i tak budzisz się zmęczona? Każda czynność wydaje się być zdobywaniem Kilimandżaro? Poznaj 5 najczęstszych przyczyn zmęczenia.

Stres

Według badań Mental Health Foundation stres i niepokój to jedne z wiodących przyczyn chronicznego zmęczenia. Organizacja szacuje, że aż 1/3 wszystkich ludzi może być na co dzień pozbawiona odpowiedniej ilości snu w wyniku odczuwania niepokoju, związanego głównie z pracą i kłopotami finansowymi.

Dieta i styl życia

Badania uniwersytetu Colombia powiązały nadużywanie alkoholu czy jedzenie potraw z wysoką zawartością cukru z kłopotami z zaśnięciem i wejściem w głęboką fazą snu. Rano budzisz się zmęczona i rozdrażniona. Staraj się jeść więcej potraw z błonnikiem, zmniejszyć ilość spożywanego cukru i alkoholu.

Zaburzenia we florze bakteryjnej

Dobre bakterie są dla nas ważne ze względu na zdrowie i samopoczucie. Wpływają na przekaźniki neuronowe, które pomagają się nam uspokoić i zrelaksować, zmniejszają poziom kortyzolu, hormonu stresu. Włącz do diety probiotyki.

Za niski poziom żelaza

Za niski poziom żelaza to anemia, a ta wywołuje poczucie zmęczenia. Jedz więcej zielonych warzyw, mięsa i fasoli.

Zespół przewlekłego zmęczenia

Na schorzenie częściej zapadają kobiety, lekarze przypisują je zaburzeniom hormonalnym. Objawy to ogromne zmęczenie, rozdrażnienie i ciągle zły humor. Rozwiązaniem może być terapia kognitywna.

Przeczytaj także

2 komentarze

  • Natalia napisał(a):

    A czasem to kwestia… zbyt długiego spania! Organizm, któremu nie serwuje się żadnych skoków ciśnienia (np. przez sport) w ciągu dnia, jest wiecznie w stanie “uśpienia”. Zbyt długi sen jeszcze bardziej się do tego przyczynia.

  • Minoga napisał(a):

    Stres zjada nas strasznie i niestety odczuwam to teraz bardzo boleśnie. Od kiedy zmienilam prace jestem wiecznie zmeczona i zestresowana 😐

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.