Ciąża a lot samolotem

Ciąża a lot samolotem

Fot: pixabay/CCO

Kobietom w ciąży odradza się latanie samolotem. Czasem jednak musisz lecieć. Co wtedy? Linie lotnicze mają własne zasady.

Czy ciężarne kobiety powinny latać, czy nie, trudno jednoznacznie określić. Jedni twierdzą, że to całkowicie bezpieczny sposób na podróżowanie, który nie zaszkodzi dziecku, inni, że taka podróż zwiększa ryzyko wystąpienia komplikacji, zakrzepów lub innych powikłań zagrażających matce i dziecku. Większość lekarzy twierdzi jednak, że kobieta w ciąży może bezpiecznie latać, ale pod pewnymi warunkami. W pierwszym trymestrze podróż samolotem nie jest problemem, pod warunkiem, że przyszła mama nie cierpi na chroniczne nudności. Drugi trymestr zależy od przebiegu ciąży, w trzecim lepiej trzymać się z daleka od pokładu samolotu, chociażby ze względu na ryzyko wcześniejszego porodu. Tyle lekarze. A co na to linie lotnicze?

LOT

LOT pozwala na lot bez zaświadczenia lekarskiego kobietom do 32 tygodnia ciąży. Powyżej tego terminu powinny dostarczyć zaświadczenie, że lot nie stanowi zagrożenia dla matki i dziecka.

Ryanair

Przyszłe mamy mogą lecieć do 28 tygodnia ciąży. Pomiędzy 28 a 36 tygodniem ciąży musisz dostarczyć dodatkowe zaświadczenie od lekarza. Podróż powyżej 36 tygodnia jest zabroniona.

easyJet

Przedstawiciele linii zachęcają każdą przyszłą mamę do wizyty u lekarza przez lotem, niezależnie od zaawansowania ciąży. Kobiety w ciąży mogą podróżować w samolotach easyJet do 35 tygodnia (w ciąży pojedynczej) lub do 32 tygodnia w ciąży mnogiej.

British Airways

Linia pozwala na lot kobietom do 36 tygodnia w ciąży pojedynczej i do 32 tygodnia w ciąży mnogiej. Pracownicy linii zachęcają mamy, aby zawsze miały przy sobie zaświadczenie od lekarza z wynikami badań, przewidywaną datą porodu i listą możliwych komplikacji.

Virgin

Kobiety w ciąży mogą podróżować swobodnie do 28 tygodnia ciąży. Pomiędzy 28 a 36 tygodniem ciąży pojedynczej powinny posiadać przy sobie zaświadczenie od lekarza, później odradza się latania. W ciąży mnogiej muszą dostarczyć zaświadczenie pomiędzy 28 a 32 tygodniem. Później wejście na pokład samolotu jest zabronione.

Emirates

Kobiety w ciąży przebiegającej bez komplikacji mogą swobodnie podróżować do 28 tygodnia. Pomiędzy 28 a 36 tygodniem ciąży pojedynczej wymagane jest zaświadczenie od lekarza, później podróż jest zabroniona. W ciąży mnogiej nie możesz podróżować powyżej 32 tygodnia, chyba że specjalne zaświadczenie wystawi medyczny przedstawiciel Emirates.

KLM

Linia zaleca, aby kobiety powyżej 36 tygodnia ciąży nie wsiadały na pokład samolotów. Kobiety w ciążach mnogich nie mogą podróżować w samolotach bez zaświadczenia lekarskiego, niezależnie od zaawansowania ciąży.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.