Recenzja książki: Zioła dla smaku, zdrowia i urody – Małgorzata Kaczmarczyk

Zioła dla smaku, zdrowia i urody -  Małgorzata Kaczmarczyk

Fot: mat. pras.

Domowe szampony i kremy, środki na kaszel i bóle stawów, nalewki, słodycze, gąszcze i sałatki – to tylko ułamek tego, co można zrobić z ziół rosnących dookoła naszych domów. Jak to zrobić, uczy autorka książki, która najwyraźniej wszystko przetestowała z dobrym skutkiem na sobie i rodzinie.

Autorka, prowadząca od lat bloga ziolowawyspa.pl, solidnie podeszła do tematu. Jak pisze, w którymś momencie swojego życia postanowiła poświęcić ziołom swój czas. Dzięki temu poznała rosnące wokół rośliny, ich zalety i właściwości i niemal nieograniczoną gamę zastosowań. Ta książka to nie „copy paste”, a zapis osobistych doświadczeń i prezentacja imponującej wiedzy.

To książka, która dostarcza niemal encyklopedycznej wiedzy na temat właściwości ziół, ale nie jest przewodnikiem do ich oznaczania. To nie lektura dla botaników, a dla tych, którzy chcą robić z ziół i innych roślin praktyczny użytek, unikając chemii, konserwantów i wysokich cen w sklepach. Czytelnik znajdzie tu listę niezbędnych narzędzi i akcesoriów, przetestowane skrupulatnie porady na temat zbierania, suszenia i przechowywania ziół, konserwowania ich w wodzie, glicerynie, alkoholu i occie, a przede wszystkim masę przepisów. Są wśród nich recepty na domowe specyfiki na przeziębienia, na odporność, kaszel, dolegliwości skórne, na trawienie i na poprawę samopoczucia. Ogromną część książki zajmuje część kulinarna, w której szczególnie ciekawe są przepisy na ziołowe gąszcze, czyli coś w rodzaju staropolskich past warzywno-ziołowych, przypominających chutneye.

Nie brak też oczywiście ziołowych sposobów na urodę – są tu wskazówki, jak robić z dodatkiem ziół szampony, balsamy do ust, toniki i peelingi i wiele, wiele innych domowych, naturalnych, zdrowych kosmetyków.

Wszystko to opatrzone jest pięknymi zdjęciami, wykonywanymi przez lata przez autorkę.

Tytuł: Zioła dla smaku, zdrowia i urody
Autor: Małgorzata Kaczmarczyk
Wydawnictwo: Samo Sedno

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.