Recenzja książki: Mroczny las – Virginia C. Andrews

Mroczny las – Virginia C. Andrews

Fot: mat. pras.

Lekkie idealne romansidło. Mroczny las można bez przykrości przeczytać w jedno popołudnie. Jeśli nie czytałaś Kwiatów na poddaszu pewnie nawet z jakąś przyjemnością.

Jeśli nie czytałaś poprzedniej książki o Willow de Beers, zacznij od powieści Willow. Mroczny las zaczyna się bezpośrednio po tym jak zakończyła się pierwsza powieść. Willow de Beers sprzedaje rodzinny dom i postanawia przenieść całe swoje życie do Palm Beach na Florydzie. Na miejscu czeka biologiczna matka, przyrodni brata i nieziemsko przystojny Thatcher Eaton. No właśnie, dlaczego przez cały wyjazd ani razu nie zadzwonił? Pełna złych przeczuć dziewczyna wraca na Florydę…

Jest sporo rzeczy, których całkowicie nie rozumiem w tej powieści. Po pierwsze jej tytuł. To nawet nie kwesta złego tłumaczenia (chociaż urzekło mnie słowo marshmellow’ów), bo w oryginale jest podobne. Czy ten mroczny (a raczej zły, nikczemny) las ma odnosić się do życia bogaczy w Palm Beach, czy może ciemnego stanu umysłu Lindena? To zbyt ciężki tytuł na tak lekką, często po prostu banalną książkę przepełnioną schematami. Willow, trochę kopciuszek wkracza w środowisko bezwzględnej socjety i walczy z uprzedzeniami, wzdychając do niezbyt sympatycznego Thatchera. Dość inteligentna dziewczyna zachowuje się czasem tak naiwnie, że po prostu trudno w to uwierzyć. Miejscami aż chce się krzyczeć i potrząsnąć nią mocno. Virginia C. Andrews serwuje nam banalną opowiastkę o współczesnym Kopciuszku, który chce ratować świat, a nie widzi problemów na własnym podwórku. Aż trudno uwierzyć, że to ta sama autorka, która dała nam wstrząsające Kwiaty na Poddaszu, książkę której nie dało się i nie da zapomnieć. To taka letnia, leciutka historia na kobiecy urlop. Skróci podróż, uprzyjemni pobyt na plaży czy popołudnie w ogródku. A potem radzę odłożyć książkę i raczej już do niej nie wracać.
Marta Czabała

Tytuł: Mroczny las
Autor: Virginia C. Andrews
Wydawnictwo: Prószyński

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.