DIY: Domowy olejek eukaliptusowy

DIY: Domowy olejek eukaliptusowy

Fot: Photogenica

Pomaga na przeziębienia, pielęgnuje skórę, może być składnikiem domowej pasty do zębów. Olejek eukaliptusowy przygotujesz ze świeżych liści eukaliptusa.

Olejek eukaliptusowy jest jednym z najbardziej popularnych olejków eterycznych. Często stosuje się go w kosmetyce i medycynie naturalnej. Pomoże rozprawić się z katarem czy kaszlem (ma działanie wykrztuśne), stosowany na skórę ma działanie przeciwzapalne i ściągające, pomaga w walce z trądzikiem. Może być dobrym dodatkiem do pasty do zębów i płukanki na gardło. Zmniejsza objawy zapalenia stawów i bóle mięśni.

Do przygotowania olejku eukaliptusowego potrzebujesz

– Liście świeżego eukaliptusa
– Olej migdałowy
– Witamina E (zapewni dłuższe działanie olejkowi)
– Bawełniana gaza
Rozgnieć liście eukaliptusa w rękach, tak aby sok spływał do garnka, po czym włóż je do niego, dodaj olej migdałowy, szklankę na każde 10 gramów liści. Olejek możesz przygotować na dwa sposoby.
– Postaw garnek na minimalnym ogniu i gotuj przez 5 godzin.
– Odstaw garnek w suche, ciemne miejsce na 2 tygodnie.

Po upływie tego czasu całą mieszankę przeciskamy przez gazę do szczelnie zamykanego pojemnika. Dodaj kilka kropel witaminy E, zamknij pojemnik i odstaw w suche, ciemne miejsce. Olejek możesz używać przez następne 6 miesięcy.

Skąd wziąć świeże liście eukaliptusa? Możesz samodzielnie uprawiać roślinę w domu bądź kupić liście w kwiaciarni lub w sprzedaży internetowej.

Przeczytaj także

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.