Recenzja książki: Niebezpieczne podobieństwo – Małgorzata Nachtman – Dzikowska

Niebezpieczne podobieństwo – Małgorzata Nachtman

Fot: mat. pras.

Niebezpieczne podobieństwo to książka autorki, która naoglądała się amerykańskich filmów sensacyjnych. Ambitnie nie jest. Ale czy musi? Chyba nie. Ale może.

Paulina przylatuje do Nowego Jorku, aby sfinalizować umowę tłumaczenia książki. Podróżuje często, ale Nowy Jork kocha wyjątkowo, dlatego nie może doczekać się tej podróży. Na lotnisku zostaje jednak zatrzymana przez celników. Nie popełniła przestępstwa, ale jest łudząco podobna do poszukiwanej przez służby wywiadowcze kobiety. FBI chce wykorzystać jej wygląd, aby wywabić z ukrycia poszukiwanego przestępcę. Paula zgadza się na współpracę, w końcu okazja do przeżycia takiej przygody nie przychodzi na co dzień. Śledztwem dowodzi oszałamiająco przystojny agent Mark.

Nie jest to literatura wysokich lotów, ale czy być musi? Chyba nie, zwłaszcza jeśli Niebezpieczne podobieństwo czyta się bez uprzedzeń, bez wysiłku, nawet jeśli z mniejszą niż przy fajniejszych  książkach przyjemnością.  Autorka jest bez wątpienia wielką fanką amerykańskich filmów sensacyjnych. W każdej kolejnej scenie widać motywy, które Amerykanie eksploatują bez reszty w swoich produkcjach. Mamy więc pościgi, szpiegów, przebrania zrobione na drukarce 3D i strzelaniny. Dzieje się dużo, nawet jeśli nie ma we wszystkim sensu. Wszystko zrobione jest trochę nieudolnie, nie bez powodu to właśnie Amerykanie są mistrzami takiego gatunku. Postaci narysowane są trochę przez kalkę, schematycznie. Ona jest oczywiście piękna, on nosi mroczą tajemnicę, oboje muszą się oczywiście zakochać i obdzielić wyjątkowo topornymi dialogami. Brakuje jednoznacznie czarnego charakteru, widać autorka uparła się zbawiać wszystkich. Tę książkę naprawdę czyta się bez przykrości, ale czy daje ona przyjemność? Daje. Tylko naprawdę bardzo malutką. Osobiście poleciłabym chętniej jakiś dobry amerykański film sensacyjny.
Marta Czabała

Tytuł: Niebezpieczne podobieństwo
Autor:  Małgorzata Nachtman – Dzikowska
Wydawnictwo: Nova Res

 

Przeczytaj także

Dodaj komentarz